Priče









Veliki Mančester Junajted se te 2003. godine vraćao sa uspešne turneje po SAD, te je trebalo da odigra utakmicu u Lisabonu protiv slavnog Sportinga.
Bio je to tim sa pregršt zvezda – Barthez, Ferdinand, Scholes, Solskjaer, van Nistelrooy…
Ali onda je na scenu stupio osamnaestogodišnjak šatirane kose.
Rio Ferdinand se prisetio trenutka kada su na poluvremenu ušli u svlačionicu: “O’shea je sedeo u uglu i nije mogao da dođe sebi, izgledao je kao da mu je potreban kiseonik”.
Naravno da je iskusni strateg sir Alex prepoznao kakav problem pravi igrač sa brojem 28 na leđima, te je izveo irca iz igre.
U povratku za Mančester, fudbaleri su prilazili Fergusonu i sugerirali mu da taj momak mora biti doveden, a sir Alex se u jednom trenutku nasmejao i rekao: “Posao je završen”.
Ronaldo je postao prvi portugalac u istoriji kluba sa Old Traforda.
Izabrao je da nosi broj 28 na leđima, ali je Ferguson toliko verovao u mladića sa Madeire da je odlučio da mu dodeli najvažniji broj ovog kluba, čuvenu sedmicu.
Kristijano je debitovao za Junajted, a ubrzo su pale i prve krupne reči izgovorene od strane klupske legende, Džordža Besta:
“Nekoliko fudbalera je tokom godina nazivano mojim naslednikom, ali se prvi put dešava da je u pitanju kompliment za mene”.
Prvi trofej u Junajtedu, Kristijano je osvojio u svojoj prvoj sezoni pobedom u finalu FA kupa, postigavši gol protiv Milvola.
Naredne sezone, dodao je i trofej Liga kupa, takođe postigavši pogodak u finalu protiv Vigana.
Tokom treće sezone u Junajtedu, Ronaldo je imao konflikte sa dva saigrača.
Prvo sa tadašnjom svetskom zvezdom, holanđaninom van Nistelrojem, a potom i sa mladim Runijem nakon incidenta na Svetskom prvenstvu kada je Vejn zaradio crveni karton.
Iako je zatražio transfer, zbog manjka podrške od strane kluba, klub sa Old Traforda je to odbio.
Naredna sezona je bila najteža u njegovoj karijeri, s obzirom da je sada za protivnike imao i navijače svog kluba.
A onda se desilo nešto što nije viđeno do tada, a ni posle.
Pored svih negativnih stvari, Ronaldo je pružio sezonu za pamćenje.
Postao je prvi i jedini fudbaler u istoriji koji je osvojio svih 6 najznačajnijih priznanja tokom jedne sezone PL.
Naredne sezone brojke su rasle, postigao je 31 gol i osvojio nagradu za najboljeg strelca lige, a ujedno je proglašen i za Zlatnu kopačku Evrope te je postao prvi krilni igrač koji je osvojio to priznanje.
Ponovo je postao igrač sezone u PL, a onda je došlo na red ono čuveno moskovsko finale.
Postigavši gol glavom, nakon neverovatnog skoka, Ronaldo je doveo svoju ekipu u prednost. Ubrzo je legendarni Lampard doneo izjednačenje.
U heroja utakmice izrastao je čuveni van der Sar koji je na kraju odbranio penal Anjelki i Junajted je dodao još jednu titulu prvaka Evrope u svoje vitrine.
Nakon fantastične sezone, osvaja priznanje za najboljeg fudbalera Sveta.
Mančester Junajted je prvi put posle 40 godina imao u svojim redovima fudbalera sa tim priznanjem.
Takođe Ronaldo je postao prvi premijerligaški fudbaler koji je imenovan za najboljeg fudbalera 🌎
Često smo mogli čuti da je tokom svoje karijere navodio da Fergusona smatra svojim fudbalskim ocem i da mu je neizmerno zahvalan za sve što je učinio za njega.
Kristijano je za 6 godina provedenih na ostrvu, sa Junajtedom osvojio sve što se moglo osvojiti. Nažalost, došao je dan rastanka i veliki gubitak za navijače i klub sa Old Traforda.
U najskupljem transferu ikada, Kristijano prelazi u kraljevski klub, a njegovoj promociji na Santijago Bernabeu je prisustvovalo više od 80.000 ljudi, što je premašilo rekord postavljen 25 godina ranije, kada je Napulj dočekao Dijega Armanda Maradonu sa 75.000 duša.
Premier liga: 3
FA kup: 1
Liga kup: 2
Liga šampiona: 1
Klupsko svetsko prvenstvo: 1
Ballon d’Or: 1
Najbolji fudbaler sveta u izboru FIFA: 1
Zlatna kopačka Evrope: 1
Puškaš: 1
MVP Premier lige: 2
Zlatna kopačka PL: 1
Tokom narednih 12 godina, Kristijano je izrastao u jednog od najboljih fudbalera svih vremena, a onda je usledilo ono o čemu su najvatreniji navijači Crvenih đavola sanjali.
Legenda se vratila na Old Traford.
Nakon objavljivanja da je Ronaldo novi fudbaler Junajteda, Cavani je napravio izuzetan gest i predao mu broj 7, te je započela prodaja njegovih dresova.
Svi rekordi su oboreni. Za 12 sati u klupsku kasu se slilo više od 32 miliona funti.
Iako je odigrao sjajnu sezonu postigavši 24 gola u svim takmičenjima, trofej je izostao, a njemu lično je to bila prva sezona u poslednjih 12 sezona bez trofeja.
Došlo je do razdora u ekipi, Kristijano nije bio zadovoljan u kom smeru se odvijaju stvari u klubu, a sve je kulminiralo neslaganjem sa trenerom Ten Hagom koji ga je na kraju koristio kao rezervnog igrača. Zatražio je transfer, a uprava Crvenih đavola je odlučila da raskine ugovor sa možda i najboljim fudbalerom koji je nosio njihov čuveni dres.






U Njukaslu na Tajnu su postojala dva fudbalska kluba, “West End” i “East End” ali je 1892 godine došlo do fuzije u jedinstveni Newcastle United.
Nastupali su od samog početka na stadionu St James Park i bili su član Fudbalske lige, ali je za potpunu transformaciju u današnji Njukasl Junajted bila potrebna još jedna promena – boje dresova.
Nasledili su dresove crvene boje od East End-a, ali dve godine kasnije su oni zamenjeni sada već slavnim crno-belim dresovima.
Početak je bio težak za klub, s obzirom da je poseta na stadionu bila slaba, čak i nakon spajanja dva kluba.
Da bi privukli gledaoce, počeli su da kupuju talentovane igrače, a najviše fudbalera su pazarili u Škotskoj.
Uskoro je tim bio ispunjen sjajnim fudbalerima, a to je donelo i rezultat.
Njukasl je ubrzo postao najbolji tim u Engleskoj i osvojili su tri titule Prve divizije (današnja Premier liga).
Ispostaviće se da je to bio najuspešniji period za ovaj slavni klub, koji je potom osvojio i četvrtu, poslednju titulu, sada već davne 1927. godine.
Iako je Njukasl tokom svoje istorije već osvojio tri FA kupa, posleratne godine su bile još plodnije za njih u tom takmičenju.
Tokom 50-ih, u razmaku od pet godina, dodali su još tri trofeja FA kupa i postali poznati kao “Kraljevi kupa”.
Nakon toga više nisu osvajali FA kup.
Tokom osvajanja kupova u 50-im, finala su se igrala na Vembliju, a na tribinama je bilo 100.000 svedoka.
Njukasl Junajted se prvi put našao u Evropskom takmičenju u sezoni 1968/69. U pitanju je preteča današnje Evropa lige.
Pravilo je glasilo da iz jednog grada može da bude samo po jedan klub, te je tako Njukasl na krilima sreće, kao 10. na tabeli uspeo da se domogne ovog takmičenja.
Ako je donekle bila slučajnost da uđu u takmičenje, osvajanje istog svakako nije bila slučajnost ili sreća. Nakon finalnog dvomeča, Njukasl je slavio protiv Ujpešta i osvojio prvi, a za sada i jedini evropski trofej.
Početkom 80-ih u klub je stigao Kevin Keegan, reprezentativac 🏴 i ubrzo je pokazao da je klasa od igrača te je dobio nadimak “Kralj Kevin”.
Nažalost nije se dugo zadržao na severu Engleske, ali ubrzo su se pojavili mladići koji su obećavali, a među njima je bio i sada već čuveni Paul Gascoigne, poznat pod nadimkom “Gazza”.
Krajem osamdesetih i početkom devedesetih klub je bio u ozbiljnim problemima i pretilo im je ispadanje u treći rang takmičenja, a navijači su se nadali da će se pojaviti neko da ih spasi.
A ko je drugi mogao da spasi Njukasl nego čovek kojem su navijači nadenuli nadimak “Kralj”.
Keegan se vratio na ostrvo iz Španije, ali ovoga puta u ulozi menadžera.
Izbegli su ispadanje iz lige poslednjeg dana sezone, a potom je usledila rekonstrukcija tima.
Doveli su mnogo novih fudbalera, ali se jedan tamnoputi mladić izdvajao od drugih izuzetnim osećajem za gol.
Njegov dolazak na St. James Park je oborio rekord kluba iznosom od 1.75 miliona funti, koliko je plaćen Bristol Sitiju.
Njegovo ime je – Andy Cole.
Njukasl je zaigrao odličan, zabavan fudbal, a ujedno su se vratili u najviši rang takmičenja. Kako su uspeli da povrate status kluba koji može da se nadmeće na najvišem nivou, tako su usledila sve ozbiljnija pojačanja.
U klub su stigli Les Ferdinand i David Ginola, a ubrzo je taj tim dobio nadimak “Zabavljači”.
Borba za titulu je bila neizvesna do samog kraja, ali je Njukasl ipak ostao “kratak”.
Naredne sezone, odlučili su da dovedu jednog od najboljih napadača sveta, momka koji je rođen u Njukaslu na Tajnu, koji nikada ranije nije nastupao za klub iz rodnog grada.
U to vreme, to je bio svetski transfer rekord za vrtoglavih 15 miliona funti.
Alan Shearer se vratio kući.
Na mesto trenera je doveden Kenny Dalglish, koji je preferirao konzervativniji fudbal u odnosu na Keegan-a, ali je Njukasl nastavio sa dobrim partijama te su izborili učešće u Ligi šampiona po prvi put u svojoj istoriji.
U prvoj utakmici u tom takmičenju na krcatom St. James Park-u pala je čuvena Barselona, a Faustino Asprilla je postigao hat-trick.
Narednih godina, između ostalih, trener kluba je bio i legendarni Gulit, ali se nije posebno istakao, te je za šefa stručnog štaba imenovan Bobby Robson. Klub je napredovao, nastupali su u Ligi šampiona, ali su trofeji izostali.
Poslednjih nekoliko godina Njukasl je pod novim vlasništvom i sa velikim ambicijama rade na tome da ovaj slavni klub ponovo bude najbolji na ostrvu.
Dobitnici

