Priče






Počelo je sa snovima, ali Borusija je ubrzo postala mnogo više od toga.
Klub je nastao u pivnici „Cum Vildšic“ 19. decembra 1909.godine, kada je grupa studenata napustila crkvenu fudbalsku ekipu revoltirana ponašanjem ljudi u klubu i novom timu dala ime po lokalnoj pivari.
Standardnu žuto-crnu kombinaciju Borusija je dobila 14. februara 1913., ali slavu će steći tek posle Drugog svetskog rata.
Tokom 50-ih, Borusija Dortmund postaje ozbiljan igrač na nemačkoj fudbalskoj sceni.
Klub je osvojio Nemačko prvenstvo 1956. godine i 1957. godine, ulazeći u sam vrh evropskog fudbala.
To je bio početak zlatne ere za Dortmund, kada su postavili temelje za svetski priznate uspehe.
Prvi veliki trenutak na evropskoj sceni dešava se 1960 kada Borusija Dortmund osvajaja Kup Šampiona (sadašnji Liga šampiona) pobedivši Liverpul u finalu, postavivši temelje za međunarodni uspeh!
Početkom 70-ih, klub se suočava sa ozbiljnim finansijskim problemima.
Dolazi do drastičnog smanjenja budžeta, a Borusija je morala da se bori ne samo za opstanak na terenu, već i van njega.
Ipak, klub se nije predavao, i iz tih izazova je izašao čak i jači.
1997. se desio jedan od najvećih trenutaka u istoriji sada već slavnog kluba. Borusija Dortmund osvaja Ligu šampiona!
U nezaboravnom finalu protiv Juventusa, Dortmund je postao kralj Evrope, a Olimpijski stadion u Minhenu je eksplodirao od radosti. Ovaj trijumf je bio kruna višegodišnjeg rada i borbe za povratak na vrh nakon svih teških godina.
Ako su devedesete bile zlatno doba za Dortmund, ulazak u novi milenijum je bio možda i najteže doba za ovaj slavni klub.
Osim osvajanja treće titule Bundeslige, što je predstavljalo jedinu svetlu tačku tih godina, sve ostalo je bilo teško da se podnese. Ponovo je nastupila finansijska kriza, a čak je i jedan od njihovih najvećih rivala – Bajern pokazao solidarnost i pomogao im sa pozajmicom od 2 miliona eura.
Finansija je bilo sve manje, pa je klub morao da primeni i nepopularne mere kao što je promena imena stadiona u korist lokalne firme za osiguranje (Signal Iduna Park)
2008. godine klub je tražio neko novo rešenje za izlazak iz finansijske i rezultatske krize.
Odlučeno je da se pruži prilika višegodišnjem treneru Mainz-a
Era Jirgena Klopa je počela.
Jirgen je verovao u mlade fudbalere, a oni su mu to poverenje uzvratili na najbolji mogući način, osvojivši Bundesligu.
Pojavila su se imena koja će obeležiti naredne godine evropskog i svetskog fudbala – Weidenfeller, Subotić, Lewandowski, Şahin, Hummels, Błaszczykowski, Kagawa, Piszczek, Schmelzer, Götze, a uz njih su bili iskusni fudbaleri u vidu Kela, Fringea i Dedea.
Naredne godine, Borusija je odbranila titulu prvaka Nemačke, a ujedno je osvojen i kup, te je po prvi put ovaj klub kompletirao dva domaća trofeja u jednoj sezoni.
Očekivanja su bila velika i Borusija se u sezoni 2012/13 borila do samog kraja, ali nažalost nisu uspeli da vežu tri titule zaredom, a ujedno su i izgubili u finalu Lige šampiona na Vembliju.
U oba slučaja je trofeje pokupio minhenski Bajern.
U narednim sezonama trofeji su izostali, a Jirgen Klop je nakon 7 godina odlučio da je vreme za promenu, a na klupu Westfalena je seo Tomas Tuhel.
2017. godine Borusija je pod vođstvom Tuhela slavila u finalu kupa Nemačke, a on je ubrzo nakon toga napustio klub.
Usledilo je mnoštvo promena, da bi 2021. godine stigao novi trofej u vitrine kluba sa Vestfalena kada je u finalu pao Lajpcig.
Tadašnji kapiten, Marko Rojs je proglašen igračem utakmice i to mu je bio poslednji trofej u crno-žutom dresu.
U sezonu 2023/24 Dortmund je ušao bez nekoliko važnih fudbalera koji su prodati u međuvremenu, a najzvučnije ime je svakako Bellingham.
Edin Terzić im je doneo poslednju titulu, a malo je falilo da im donese i dugo čekanu drugu titulu Lige šampiona, ali je sa Vembilja ipak Real Madrid izašao kao pobednik.








1874. godine rodio se jedan od najvećih mađioničara Hari Hudini. Da ta magija ne bude jedina po kojoj će biti upamćena ta godina pobrinula su se četiri engleska džentlmena. Pod fenjerom u Hitfild roudu, Džon Hjuz, Vilijem Sketergud, Vilijem Prajs i Džordž Metjuz osnovali su Aston Vilu.
Pet godina posle osnivanja, Vila igra svoju prvu utakmicu u FA kupu. Sezona 1886-87 ostaće upamćena po osvajanju prvog od sedam trofeja FA kupa, kada su “tukli“ gradskog rivala WBA.
Kao jedan od osnivača Engleske fudbalske lige, prvu sezonu završavaju kao drugi na tabeli iza Preston North End-a.
Najslavniji period kluba je upravo kraj 19. i početak 20. veka i u tom periodu ostale klubove iz lige su šest puta gledali sa vrha tabele na kraju sezone.
Posle tog trofejnog perioda dolazi do stagnacije, potom i do prvog ispadanja iz lige sredinom tridesetih.
Trofej FA kupa na Vila park se vratio 1957. godine pobedom na Vembliju nad tada favorizovanim Mančester Junajtedom.
Dve godine nakon osvajanja kupa, Aston Vila ponovo ispada u drugu ligu i u narednim godinma postaju „Jo-jo klub“ menjajući često rangove takmičenja, sve do 1970. kada klub ispada u treću ligu što se smatra najtežim periodom kluba.
Ranjena Vila, kao trećeligaš, 1972. dočekuje Junajted predvođen Čarltonom, Bestom i Louom pred prepunim Vila parkom i izbacuju ih iz Liga kupa i tako najavljuju povratak u vrh engleskog fudbala gde su uvek i pripadali.
Godine koje su usledile bile su sjajne za Lavove iz Birmingema jer 1975. godine osvajaju drugi, a 1977. godine i treći trofej u Liga kupu ponovo pobedom nad Junajtedom, ovaj put na Old trafordu.
Svoju posledjnu titilulu osvajaju u sezoni 1980/81 što je predstavljalo uvertiru za ono što sledi naredne sezone, a to je najslavniji trenutak u istoriji kluba.
1982. godine ASTON VILA JE POSTALA PRVAK EVROPE!
Još uvek su se navijači Vile štipkali da provere da li sanjaju da je njihov klub posle vise od 70 godina postao prvak Engleske i mislili da ne može ništa bolje da im se desi, a onda im se desio De Kajp u Roterdamu! 26. maja 1982.
Vila je osvolija tadašnji Kup evropskih šampiona.
Padali su islandski Valur, dva Dinama (Berlin i Kijev), u polufinalu Anderleht, dok konačno na red nije došao minhenski Bajern.
Predvođen Rumenigeom i Brajtnerom, Nemački velikan je izašao kao favorit tadašnjem šampionu Engleske. Posle povrede prvog golmana Vile Rimera, na gol je stao mladi Najdzel Spink. Stao i branio utakmicu života. Ređao je Spink odbrane napadačkoj mašineriji Bavaraca i dovodio njihove napadače do ludila, iako mu je to bila tek druga utakmica u seniorskom fudbalu u karijeri.
Da ta noć zauvek ostane u srcima navijača Vile pobrinuo se Piter Vit koji je u 67. minutu nespretnim udarcem savladao Milera i doneo svojim navijačima radost o kojoj samo par godina ranije nisu ni sanjali.
Lavovi iz Birmingema odlično napreduju ove sezone i imaju priliku da ponove svoj najveći uspeh u istoriji, nakon 43 godine.
Takođe se nalaze u završnici FA kupa, a osvajanjem tog trofeja bi prekinuli post od čak 68 godina.

Dobitnici


